Badet i Herning, Danmark
DGI-huset i Aabybro, Danmark
Himmerland, Danmark
Hjortespringbadet København, Danmark
Lalandia, Danmark
Water World, Yas Island – Abu Dhabi, UAE
Vejen Idrætscenter
Vejen Idrætscenter
Lalallandia, Billund, Danmark

Australien, Amerika, Europa........
                            med tusentals DEFENDER FILTER.


Över hela världen föreskriver man nu DEFENDER FILTER till nya projekt. Det finns numera massor av DEFENDER installationer runt om i världen. Filtertypen finns numera också i Europa och i Skandinavien. Danmark var först ut i Norden med installationer med Defender. Defender Europe har också sin bas i just Danmark. Sverige är nästa marknad att erövra. I Oktober 2015 har ingen anläggning ännu installerats i Sverige!

Här en del av DEFENDERS stora referenslista. En refrenslista på installationer tagna från olika typer av anläggningar
 
DANMARK

Ribe Svømmebad
Två system: (1)SP-27-48-487, (1)SP-41-48-1038
Installation nov 2015

Lalandia Billund
Två system: (1)SP-27-48-487, (1)SP-55-48-2076
Installation nov 2015

Herning Svømmehal
Fem system: (1)SP-27-48-487, (1)SP-33-48-732, (2)SP-41-48-1038,
(1)SP-55-48-2076
Installation nov 2015

Blæsenborg skolen
Ett system: SP-24-42-327
Installation september 2014

Vejen Idrætscenter
Tre system: (2)SP-27-48-487, (1)SP-33-48-732
Installation: Maj 2014

VCR Regionshospitalet Viborg
Ett system: SP-24-42-327
Installation: Maj 2014

Falck Safety Services - Oostende
Två System: SP-24-42-327
Installation: Marts 2014

Himmerland Golf & Country Club
Fyra system: (2)SP-24-42-327, (2)SP-27-48-487
Installation: Oktober 2012

Hørsholm
Två system: (1)SP-24-42-327, (1)SP-55-48-2076
Installation: Februar 2012

Nørre Nebel Svømmehal
Två system: (2)SP-27-48-487
Installation: Juni 2011

Hjortespring badet
Fyra system: (1)SP-41-48-1038, (3)SP-55-48-2076
Installation: Juni 2011

Idrætshøjskolen
Ett System: SP-33-48-732
Installation: Maj 2011

Tangshave Plejecenter
Ett system: SP-33-48-732
Installation: Maj 2011

Vallensbæk Kommune
Ett System: SP-33-48-732
Installation: April 2011

Skodsborg Kurhotel & Spa
Tre system: (1)SP-24-42-327, (1)SP-27-48-487, (1)SP-41-48-1038
Installation: November 2010

Rødekro Svømmehal
Två system: (1)SP-27-48-487, (1)SP-33-48-732
Installation: Oktober 2010

Åbybro Svømmehal
Två system: (1)SP-27-48-487, (1)SP-33-47-732
Installation: Marts 2010

Bov Svømmehal
Två system  (1)SP-27-48-487, (1)SP-33-48-732
Installation: Januar 2010

Ølgod Svømmehal
Två system: SP-27-48-487
Installation: November 2009

Lalandia Billund
Elva System: (4)SP-55-48-2076, (3)SP-49-48-1548,
(2)SP-33-48-732 & (2)SP-41-48-1038
Installation: April 2009

TYSKLAND

Hotel El Andaluz - Rust
Ett system: SP-27-48-487
Installation pågår

Senior Wohnheim - Berlin
Ett system: SP-24-42-327
Installation: Maj 2014

Schule für behinderte kinder - Berlin
Et system: SP-27-48-487
Installation: Juni 2012

Berlin
Et System: SP-27-48-487
Installation: April 2012


Olika vattenparker över hela världen

WhiteWater World
Dreamworld / Gold Coast, Australia
Nine Systems: (4)SP-54-38-1996, (2)SP-42-42-1080
& (3)SP-30-30-595
Contact: Chris Boyne
Maintenance Controller
Email: chris_boyne@dreamworld.com.au
Installation Date: June 2006

Parque Plaza Sesamo
Monterrey, N.L. Mexico
Two Systems: (2)SP-54-42-1996
Contact: Mario Cortes
Regional Operations
Email: psesamo@carza.com
Installation Date: March 2007

Mt. Olympus Surf Pool
Wisconsin Dells, WI
Four Systems: (4)SP-60-42-2460
Contact: Jason Hammond
Director of Pool Maintenance
Email: jason@mtolympuspark.com
Installation Date: May 2007

Wild Wadi Waterpark
Dubai, UAE
Seven Systems: (2)SP-41-48-1038,(5)SP-55-48-2076
Contact: Chris Perry
Director of Operations
Email: chris.perry@wildwadi.com
Children's Pool: Dec 2007
Balance of Installation: July 2008

NRH2O Family Waterpark
North Richland Hills, TX
One System: SP-41-48-1038
Contact: Chris Swartz
Email: cswartz@mrh20.com
Ship Date: April 2009


Castaway Bay Resort at Cedar Point
Sandusky, OH
Five Systems: (1)SP-27-48-487, (2)SP-41-48-1038,
& (2)SP-49-48-1548
Contact: Tom Wooten
Maintenance Supervisor
Email: twooten@cedarpoint.com
Installation Date: April 2004

Great Wolf Lodge
Williamsburg, VA
Seven Systems: (1)SP-48-38-1452, (1)SP-30-30-595,
(1)SP-30-24-595, (2)SP-60-38-2460, (1)SP-54-38-1996
& (1)SP-48-30-1452
Contact: Steve Grinstead
Lead Pool Technician
Email: sgrinstead@greatwolf.com
Installation Date: August 2004

Great Wolf Lodge
Poconos, PA
Nine Systems: (1)SP-54-42-1996, (1)SP-48-38-1452,
(4)SP-60-38-2460, (1)SP-30-38-595, (1)SP-36-38-756
& (1)SP-48-30-1452
Contact: Perry Veeramoto
Aquatic Maintenance Supervisor
Email: pveeramoto@greatwolf.com
Installation Date: November 2004

Ripley's Great Wolf Lodge
Niagara Falls, Ontario, Canada
Eight Systems: (1)SP-54-42-1996, (1)SP-48-38-1452,
(2)SP-60-38-2460, (2)SP-30-38-595, (1)SP-36-38-756
& (1)SP-48-30-1452
Contact: Joe Krawczyk
Director of Engineering
Email: krawczyk@ripleys.com
Installation Date: March 2005

Great Wolf Lodge
Wisconsin Dells, WI
One System: SP-60-38-2460
Contact: Mike Jennings
Maintenance Supervisor
Email: mjennings@greatwolf.com
Installation Date: October 2005

Great Wolf Lodge King's Island
Mason, OH
Five Systems: (1)SP-48-30-1452, (2)SP-60-38-2460,
(1)SP-30-30-595, (1)SP-36-38-756
Contact: Bob Collins
Director of Engineering
Email: rcollins@greatwolf.com
Installation Date: January 2006

Great Wolf Lodge
Grapevine, TX
Seven Systems: (1)SP-48-38-1452,
(2)SP-60-38-2460, (1)SP-60-42-2460,
(1)SP-36-38-756, (1)SP-54-38-1996 & (1)SP-27-48-487
Contact: Mike Schafer
Facility Director
Email: mschafer@greatwolf.com
Installation Date: March 2007

Waldameer Park Lazy River
Erie, PA
One System: SP-27-48-487
Contact: Dan Hudick
Pool Operator
Email: dhudick@waldameer.com
Installation Date: March 2007

Nickelodeon Holiday Inn Hotel
Orlando, FL
One System: SP-42-38-1080
Contact: Bruce Holdsworth
Director of Engineering
Email: bruceholdsworth@nickhotel.com
Installation Date: April 2007

Great Wolf Lodge
Grand Mound, WA
Five Systems: (2) SP-33-48-732,
(2) SP-41-48-1038, & (1)SP-55-48-2076
Contact: Cory Butcher
Facility Manager
Email: cbutcher@greatwolf.com
Installation Date: June 2007

Adventure Park
Geelong, Victoria, Australia
One System: SP-41-48-1038
Contact: Ron Salmon
Park Manager
Email: havefun@adventurepark.com.au
Installation Date: July 2007

Splish Splash Waterpark
Riverhead, NY
One System: SP-49-48-1548
Contact: Ray White
Director of Maintenance
Email: rwhite@palaceentertainment.com
Installation Date: April 2008

Blue Water Lagoon
Mackay, Queensland, Australia
Three Systems: (2)SP-55-48-2076,(1)SP-49-48-1548
Contact: Geoff Frame
Pool Facilities Operator
Email: wica1@mcs.net.au
Installation Date: November, 2007

Sesame Place
Langhorne, PA
One System: SP-55-48-2076
Contact: Henry Bachstein
Email: henry.bachstein@sesameplace.com
Installation Date: March 2009


Tävlingsbassänger

2008 US Olympic Swim Trials
Omaha Sports Commission, Omaha, NE
Four Systems: (4)SP-49-48-1548
Contact: Harold Cliff
Chief Operations Officer
Email: Harold@omahasports.org
Installation Date: May 2008


Bassänger för fiskar och djur

Marine Centre at Sidney
Sidney, BC, Canada
One System: SP-27-48-487
Contact: Owen Redfern
Email: owenredfern@shaw.ca
Installation Date: March 2008


YMCA / YWCA

Dodge County YMCA
Beaver Dam, WI
Two Systems: (1)SP-42-38-1080 & (1)SP-48-42-1452
Contact: Amber Alvin
Aquatics Director
Email: aalvin@ymcaofdodgecounty.com
Installation Date: June 2007

Caminganläggningar

Camp Tel Yehudah
Barryville, NY
One System: SP-33-48-732
Contact: John Clark
Director of Facility Management
Email: telyehudah@youngjudaea.org
Installation Date: March 2008

Yogi Bear's Jellystone Park of W. NY
North Java, NY
One System: SP-33-48-732
Contact: Scott Compton
Email: scott@wnyjellystone.com
Installation Date: April 2009


JCC-Carlyn H. Wohl Building
St. Louis, MO
Two Systems: (2)SP-27-48-487
Contact: Sheena Koester
Email: skoester@jccstl.org
Installation Date: September 2008


Statliga och militära anläggningar

McChord Air Force Base
Tacoma, WA
One System: SP-30-38-595
Contact: Master Sergeant Mike Luhmann
Pool Supervisor
Email: mike.luhmann@mcchord.af.mil
Installation Date: March 2006

Wilson Physical Building Secret Service Facility
Laurel, MD
Two Systems: (2)SP-30-30-595
Contact: Fred Wyatt
Project Engineer
Email: Frederic.wyatt@usss.dhs.gov
Installation Date: May 2006


Kommunbassänger i Amerika

Deerspring Pool
Deerfield, IL
One System: SP-48-38-1452
Contact: Jim Beckman
Park Foreman
Email: jimb@deerfieldparkdistrict.org
Installation Date: November 2005

Hilliard West Swimming Pool
Hilliard, OH
Three Systems: (1)SP-54-38-1996 & (2)SP-27-48-487
Contact: Heather Ernst
Aquatic Supervisor
Email: hernst@cityofhilliard.com
Installation Date: December 2006

Hiawatha Park Aquatic Complex
Mount Vernon, OH
Two Systems: (2)SP-42-38-1080
Contact: David Glass
Service Director
Email: mteng@mountvernonohio.org
Installation Date: December 2006

Inwood Athletic Club
Joliet, IL
One System: SP-42-38-1080
Contact: Don Dickinson
Aquatics Technician
Email: ddickinson@jolietpark.org
Installation Date: May 2006

Thornton Park
Shaker Heights, OH
One System: SP-54-38-1996
Contact: Dave Kapes
Maintenance Supervisor
Email: david.kapes@shakeronline.com
Installation Date: March 2007

Erie Community Center
Erie, CO
One System: SP-48-38-1452
Contact: Matt Brown
Pool Operator
Email: mbrown@erieco.gov
Installation Date: July 2007

Breckenridge Recreation Center
Breckenridge, CO
Two Systems: (2)SP-27-48-487
Contact: Chris Hale
Head Life Guard
Email: chrish@townofbreckenridge.com
Installation Date: September 2007

Flagstaff Aquaplex
Flagstaff, AZ
One System: SP-41-48-1038
Contact: Jane Binder
Email: jbinder@ci.flagstaff.az.us
Installation Date: Nov 2007

Uhrichsville Aquatic Park
Uhrichsville, OH
One System: SP-49-48-1548
Contact: Jeff Galbreath
Service Supervisor
Email: uhrichsvillestdep@tusco.net
Installation Date: Dec 2007

Bluebird Park Pool
Ellisville, MO
One System: SP-49-48-1548
Contact: Michele Frankowski
Director of Parks & Recreation
Email: parks@ellisville.mo.us
Installation Date: April 2008

Oakridge Pool
London, Ontario, Canada
Two Systems: (2)SP-33-48-732
Contact: Ken Owen
Facilities Design & Const. Manager
Email: kowen@london.ca
Installation Date: May 2008

East Portland Community Center
Portland, OR
Two Systems: (1)SP-41-48-1038 & (1)SP-27-48-487
Contact: Nancy Roth
Aquatics Program Supervisor
Email: pknroth@ci.portland.or.us
Installation Date: February 2008

Walter Schroeder Aquatic Center
Brown Deer, WI
One System: SP-55-48-2076
Contact: Dave Anderson
Swim Coach
Email: david_j_anderson@mac.com
Installation Date: Aug 2008

Ray & Joan Kroc Corps Community Ctr.
Coeur d'Alene, ID
Two Systems: (1)SP-49-48-1548, (1)SP-41-48-1038
Contact: Tony Nubile
Maintenance
Email: tony.nubile@usw.salvationarmy.org
Installation Date: August 2008

Overland Park-Stonegate Pool
Overland Park, KS
One System: SP-41-48-1038
Contact: Bryan Toben
Email: bryan.toben@opkansas.org
Installation Date: December 2008

Redwood Falls Aquatic Center
Redwood Falls, MN
One System: SP-49-48-1548
Contact: Ross Nachreiner
Email: rnachreiner@ci.redwood-falls.mn.us
Installation Date: January 2009

Juanita Maxfield Aquatic Center
Dallas, TX
One System: SP-33-48-732
Contact: Ryan Mullins
Email: rmullins@mckinneytexas.org
Installation Date: January 2009

Cook Creek Outdoor Pool
Lone Tree, CO
Two Systems: (2)SP-33-48-732
Contact: Chris Helm, Prog. & Fac. Supervisor
S. Suburban Parks & Recreation Dist.
Email: chrish@sspr.org
Installation Date: January 2009


Skolor

Zeeland West High School
Zeeland, MI
One System: SP-60-38-2460
Contact: Jim Kolberg
Pool Operations Supervisor
Email: jkolberg@zps.org
Installation Date: November 2005

Bridgman High School
Bridgman, MI
One System: SP-27-48-487
Contact: Susan Luhrsen
AquaticCenter Director
Email: sluhrsen@gmail.com
Installation Date: April 2007

High Point School
Ann Arbor, MI
One System: SP-27-48-487
Contact: Doug Miller
Maintenance Department
Email: dmiller@wash.k12.mi.us
Installation Date: July 2007

St. Augustine Prep School
Richland, NJ
One System: SP-41-48-1080
Contact: Jon Stinson
Pool Manager
Email: mr.stinson@hermits.com
Installation Date: August 2007

Highland Senior High School
Anderson, IN
One System: SP-27-48-487
Contact: Leroy Ballard
Facility Maintenance Director
Ph: 765-208-0663
Installation Date: August 2007

Carroll Jr / Sr High School
Flora, IN
One System: SP-27-48-487
Contact: John Sayers
Superintendent
Email: jsayers@carroll.k12.in.us
Installation Date: Sept 2007

Adams City High School
Commerce City, CO
One System: SP-49-48-1548
Contact: John Lange
Email: jlange@acsd14.k12.co.us
Installation Date: June 2008

Eaton Rapids Middle School
Eaton Rapids, MI
One System: SP-33-48-732
Contact: William DeFrance
Superintendent
Email: wdefrance@erps.k12.mi.us
Installation Date: Dec 2007

Hudson Falls Central School
Hudson Falls, NY
One System: SP-33-48-756
Contact: David McKeighan
Director of Facilities Management
Email: dmckeighan@hfcs.org
Installation Date: December 2007

Fenton High School
Fenton, MI
One System: SP-33-48-732
Contact: Tim Schmieder
Facility Supervisor
Email: tschmied@fenton.k12.mi.us
Installation Date: Jan 2008

La Petite Baleen
San Francisco, CA
Two Systems: (2)SP-27-48-487
Contact: John Kolbisen
Principal
Email: jskolb@aol.com
Installation Date: March 2008

Griffith High School
Griffith, IN
One System: SP-33-48-732
Contact: Rick Flutka
Director of Maintenance
Email: rflutka@griffith.k12.in.us
Installation Date: October 2008

Universitet

Kenyon College
Gambier, OH
Three Systems: (2)SP-54-36-1996 & (1)SP-24-24-327
Contact: Ed Neal
Superintendent of Building Services
Email: neale@kenyon.edu
Installation Date: July 2004

Colgate University
Hamilton, NY
One System: SP-48-38-1452
Contact: Steve Cook
Pool Maintenance
Email: scook@mail.colgate.edu
Installation Date: May 2005

Gloucester County Institute of Technology
Sewell, NJ
One System: SP-60-38-2460
Contact: Chris Miller
Aquatics Director
Email: cmiller@gcit.org
Installation Date: July 2006

Tufts University
Medford, MA
One System: SP-27-48-487
Contact: Elliott Miller
Maintenance & Engineering Dept.
Email: elliott.miller@tufts.edu
Installation Date: July 2006

Whitworth University
Spokane, WA
One System: SP-33-48-732
Contact: Ray Peyron
Email: rpeyron@whitworth.edu
Installation Date: May 2008

Shepherd University Wellness Center
Shepherdstown, WV
One System: SP-41-48-1038
Contact: Jim Sweeney
Email: Jsweeney@shepherd.edu
Installation Date: November 2008